Αρχική » Το 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΞΑΝΘΗΣ στον ποταμό Νέστο

Το 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΞΑΝΘΗΣ στον ποταμό Νέστο

Την Τρίτη 15-03-2022 τα τμήματα Β1 και Β3 του σχολείου μας συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα του ΚΠΕ Βιστωνίδας «Μαιανδρισμοί του Νέστου». Συνοδοί  εκπαιδευτικοί ήταν η Αναστασιάδου Σοφία ΠΕ 04, Σουγιουλτζή Μυρσίνη ΠΕ 04 και Γκούβερη Διονυσία ΠΕ 80.
Ξεκινήσαμε από τη θέση Θέα (περιοχή Ιμέρων). Παρατηρήσαμε και θαυμάσαμε τον ορεινό όγκο της Ροδόπης, τους μαινδρισμούς του ποταμού Νέστου και εξασκηθήκαμε στην ανάγνωση του χάρτη. Στη συνέχεια περπατήσαμε στο μονοπάτι Γαλάνης – Νέστου και ενημερωθήκαμε για τη βιοποικιλότητα των Στενών του ποταμού.
Με τη συμμετοχή σε αυτό το πρόγραμμα δόθηκε η ευκαιρία στους μαθητές μας να γνωρίσουν μία περιοχή αξεπέραστου φυσικού κάλλους  πολύ κοντά στην πόλη της Ξάνθης καθώς και να αντιληφθούν τη σημασία της προστασίας και του σεβασμού της φύσης.