Αρχική » Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα “Ανακαλύπτοντας τα μυστικά της λίμνης Βιστωνίδας”

Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα “Ανακαλύπτοντας τα μυστικά της λίμνης Βιστωνίδας”

Την Τετάρτη 2 Μαρτίου τα τμήματα Α5 και Α6 του σχολείου μας συμμετείχαν στον εκπαιδευτικό πρόγραμμα που οργανώνει το Κ.Π.Ε. Βιστωνίδας – «Ανακαλύπτοντας τα μυστικά της λίμνης Βιστωνίδας».
Στόχοι του προγράμματος είναι να γνωρίσουν οι μαθητές τη λίμνη Βιστωνίδα και τις ιδιαιτερότητές της, να προσεγγίσουν βιωματικά το λιμναίο οικοσύστημα, να γνωρίσουν τη δομή και λειτουργία του και να ευαισθητοποιηθούν σε θέματα προστασίας και διαχείρισης φυσικού περιβάλλοντος. Αρχικά επισκεφτήκαμε το ΚΠΕ Βιστωνίδας, στο χωριό Σέλινο, όπου έγιναν δραστηριότητες και παρουσίαση του λιμναίου οικοσυστήματος. Στη συνέχεια πήγαμε στη λίμνη Βιστωνίδα για ορνιθοπαρατήρηση και επισκεφτήκαμε τον αλιευτικό συνεταιρισμό και τη νησίδα του Αγίου Νικολάου.